ZAGI wraca z XXIII Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu ze Złotym Wiatraczkiem za I miejsce !!

opole ZAGI wraca z XXIII Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu ze Złotym Wiatraczkiem za I miejsce !!
– fot. ?

Zimowa Giełda Piosenki w Opolu to druga największa impreza w kampusie Uniwersytetu Opolskiego (po Piastonaliach).  W tegorocznej edycji, w czwartek 14 marca, zaprezentowało się 10 zespołów z całej Polski, które przeszły do ścisłego finału. W tym roku zdecydowanym zwycięzcą był akustyczny duet z grupy ZAGI z Warszawy. Dziewczyny nie tylko urzekły jury, ale i całą publiczność, która szczelnie wypełniła salę Studenckiego Centrum Kultury.

Zadaniem tegorocznych finalistów była muzyczna interpretacja wiersza Czesława Miłosza oraz wykonanie jednego własnego utworu. Jak się okazało, aranżacja muzyki do wierszy polskiego noblisty przysporzyła młodym artystom sporo trudności – Nie wystarczy wziąć tekst Miłosza i podłożyć do niego muzykę. Nikt dzisiaj z tym Miłoszem za bardzo się nie wyróżnił – tak finał podsumowywał przewodniczący jury, wokalista Czesław Mozil, dodając – dlatego o tym, kto zwyciężył, decydowało wykonanie własnej piosenki, to co pokazuje kapelę. W werdykcie byliśmy jednogłośni. Bałem się, że będzie to trudniejszy wybór. Poziom był dość wysoki, a i tak są rzeczy, które się bardzo różnią od innych.

Nagrodę osobiście wręczał Czesław Mozil, który zwycięzcę I miejsca zapowiedział tak: – Muzyka to nie konkurencja. Finalnie chodzi o piosenkę, żeby wejść opowiedzieć historię, żeby zauroczyć, żeby sprowokować, żeby nie być obojętnym, a tu wchodzą i skromnie, ale bardzo wyraziście, powodują, że my faceci specjalnie dzisiaj byliśmy zauroczeni. To było najbardziej wyraziście – kapela z Warszawy, ale przeurocza, ze świetną piosenką o „Piesku” – ZAGI.

Schodząc ze sceny Natalia Wójcik, liderka ZAGI mówiła – Jesteśmy totalnie zaskoczone, jeszcze cała się trzęsę, nie spodziewałam się. W porównaniu z tymi wszystkimi zespołami, które wystąpiły w opolskim konkursie, jesteśmy z zupełnie innej bajki.

Prócz nagrody Złotego Wiatraczka dziewczyny otrzymały również zaproszenie na występ w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Podsumowaniem Zimowej Giełdy Piosenki będzie płyta, na której znajdą się piosenki do wierszy Czesława Miłosza, wykonywane podczas finału. Tegoroczny przegląd zakończył koncert Czesława Mozila. Imprezę zorganizowało Radio Sygnały oraz Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego.